Od ponad roku mimo braku wydzielenia elektrowni węglowych ze spółek elektroenergetycznych te zyskują na wartości, i to o kilkadziesiąt procent. Są ku temu powody.
Najtrafniejsze prognozy dla polskiej gospodarki w 2024 r. formułowali analitycy z Credit Agricole Bank Polska. Podium uzupełnili analitycy PZU i BGK.
Nasza waluta w ostatnich dniach znów zyskiwała na wartości. Pomogła jej w tym jastrzębia retoryka w wykonaniu szefa Narodowego Banku Polskiego, ale także dobre nastroje panujące na światowych rynkach.
Indeks firm energetycznych kilkanaście miesięcy spędził, budując trójkąt boczny, z którego wybił się górą w marcu. W bliskim zasięgu ma już szczyty z 2017 r., których pokonanie otworzy drzwi do walki o nowe rekordy.
W 2025 roku polski sektor energetyczny znalazł się w centrum zainteresowania inwestorów. Indeks WIG-energia wzrósł od początku roku ok. 43 proc. Taki wynik czyni go jednym z najlepiej radzących sobie wskaźników sektorowych na GPW. To efekt m.in. rynku mocy.
Wieloletnie strategie firm, start potężnych inwestycji w energetykę i obronność, wzmocnienie polskiego przemysłu – takimi dokonaniami chwali się resort aktywów państwowych.
Rezultaty rozmów między rządami dwóch supermocarstw okazały się lepsze, niż oczekiwano. Na 90 dni zrezygnują one z zaporowych stawek celnych. To wywołało radość inwestorów oraz analityków. Nie wiadomo jednak, na ile trwałe będzie to porozumienie.
Debiutantów nie brakuje, ale byłoby ich dużo więcej, gdyby sytuacja geopolityczna się uspokoiła.
Obniżki stóp procentowych nie uderzą mocno w wyniki finansowe, za to pomogą we wzroście sprzedaży hipotek – oceniają władze Banku Millennium.
Ceny rosną coraz wolniej, co oznaczałoby zwiększanie liczby depozytów dających realny zysk. Oznaczałoby – gdyby nie fakt, że Rada Polityki Pieniężnej rozpoczęła cykl obniżek stóp procentowych. Za nią pójdą banki, które zetną oprocentowanie lokat.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas